Lawendowa wyspa Hvar – co powinniśmy zobaczyć?

Lawendowa wyspa Hvar z pewnością jest jedyna w swoim rodzaju. Gdyby można ją było opisać kilka słowami, byłoby to słońce, lawenda, piękne widoki, winnica, niezwykłe plaże i bogata historia. To bez wątpienia jedna z najpiękniejszych wysp na świecie. Przede wszystkim słynie z pól lawendy i jednych z najstarszych miast w Chorwacji. Hvar to idealne miejsce dla miłośników aktywnego wypoczynku, ale także zacisznych i ustronnych plaż. Będąc tutaj, musimy spróbować przede wszystkim najlepszych chorwackich win i doskonałej oliwy z oliwek. Jeśli chodzi o listę miast, które powinniśmy zwiedzić, warto wymienić: miasto Hvar, Stari Grad, plaże w miejscowościach Ivan Dolac, Jagodna, Sv. Nedjelja, Zaraće czy Milna, winnice, pola lawendy, gaje oliwne i archipelag Pakleni Otoci.

Miasto Hvar

Jeśli chodzi o miasto, które ma najdłuższą w Chorwacji tradycję zorganizowanej turystyki, bez wątpienia będzie to Hvar. To tutaj pojawił się pierwszy hotel już w 1848 roku. Obecnie turystów przyciąga największe nasłonecznienie w całej Chorwacji, lokalne produkty, zapach ziół, wino, które od lat należy do najlepszych w Chorwacji. Samo miasto Hvar ma także renesansową duszę, dlatego zakochają się w nim osoby o wrażliwości artystycznej.

Pakleni Otoci

Pakleni Otoci to Piekielne Wysepki. Miejsce to należy do najbardziej popularnych miejsc kąpielowych dla osób, które wypoczywają w mieście Hvar. Na wysepki kursują taksówki wodne, które odpływają z okolic rynku. Nazwa wysepek pochodzi od żywicy sosnowej, która dawniej była przerabiana na smołę i miała służyć do uszczelniania drewnianych łodzi. Pakleni Otoci to przede wszystkim przepiękny archipelag ponad 10 małych, niezamieszkanych wysepek. Największą z nich jest wyspa Sv. Klement. Popularne są również wyspy Jerolim, Stipanska, Mlini czy Vlaka. Na wyspach znajdziemy piaszczysto-żwirkowe plaże. Największym zainteresowaniem cieszą się te w zatokach Palmižana, Ždrilica, plaża Soline w zatoczce Vlaka, Stipanska, a także największa w Europie plaża dla naturystów na wyspie Jerolim.

Stari Grad

Bez wątpienia skarbem Hvaru jest miasteczko Stari Grad. To najstarsze miasto w Chorwacji. To właśnie tutaj dosłownie w każdym zakątku można poczuć ducha przeszłości. W 384 roku p.n.e. Grecy założyli tutaj osadę Faros. Z kolei na przestrzeni wieków żyli tu Ilirowie, Grecy, Rzymianie, Słowianie, Wenecjanie, Turcy i Austro-Węgrzy. Warto wiedzieć, że na tym terenie już od starożytnych czasów istnieje tradycja uprawy oliwek czy winorośli. Dowodem na to jest starożytny geometryczny system podziału ziemi, który był wykorzystywany przez starożytnych Greków. Podzielili oni grunt na prostokątne działki o takiej samej wielkości. Na terenie tych pól trwały prace archeologiczne. Odkryto wtedy nieduże gospodarstwa rolne z czasów greckich, kamienne ściany oraz schronienia, które są dowodem starożytnego systemu podziału ziemi. Plan został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 2008 roku ze względu na to, że jest to najlepiej zachowany plan na całym śródziemnomorskim obszarze.

INNE WPISY

Facebook