Najpopularniejsze chorwackie wyspy

Jeśli chodzi o Chorwację, do wyboru jest 698 wysp, 389 wysepek oraz 78 raf! Ich cechą wspólną jest nieskazitelna przyroda, przepiękne krajobrazy, a także bujna roślinność. Choć każda wyspa jest inna, wszystkie są wyjątkowe. Które z nich z pewnością warto odwiedzić?

Wyspa Korčula

Wyspa Korčula znajduje się w południowej Dalmacji. Jest przepiękna i majestatyczna. To tutaj przyroda spotyka się z tysiącletnią kulturą. Korčula to mit wielkiego podróżnika Marco Polo, a także piękne zabytki i krajobrazy. Samo miasto przede wszystkim kusi swoją dostojnością. Turyści chwalą wąskie uliczki, czerwone dachówki czy stare kamienice. Miasto ma bez wątpienia swój urok. Warto zwrócić uwagę na średniowieczne ulice starówki, które są ułożone na kształt rybiego szkieletu. Można spotkać się ze stwierdzeniem, że Korčula to mały Dubrownik. Znana jest także z tańca z mieczami. Ogromnym atutem wyspy jest bujna, zielona roślinność. To właśnie tutaj znajdziemy także dużo upraw winorośli, rodzinne winiarnie, gdzie spróbujemy wybitnego wina. Niedaleko miasteczka Vela Luka znajduje się Hum, czyli punkt widokowy oraz niewielki opuszczony fort wojskowy. To właśnie z tego miejsca możemy podziwiać widoki na część Adriatyku. Korčula oferuje również wiele dzikich plaż i zatoczek, m.in. Brna, Zavalatica, Pupnatska Luka, Rasohatica.

Wyspa Rab

Kolejną wyspą, którą warto odwiedzić, jest Rab. Znajduje się ona na północy Chorwacji w zatoce Kvarner. Nazywana jest wyspą szczęścia już od czasów rzymskich. Wyspa Rab jest kolebką naturyzmu. Jeśli jesteśmy entuzjastami opalania nago, warto wybrać się na plaże: Ciganka czy Stolac. Na sławnym półwyspie Lopar odkryjemy cudowne piaszczyste plaże z klimatycznymi zatoczkami. Możemy także zdecydować się na zwiedzanie miasta Rab. Jego znakiem rozpoznawczym są cztery wieże kościelne. Warto również przejść się kamiennymi uliczkami. Co istotne, wyspa Rab jest zaliczana do najbardziej zielonych wysp nad Adriatykiem. Koniecznie trzeba zobaczyć największy kompleks leśny na wyspie, w którym znajduje się ścisły rezerwat botaniczny – las Dundo.

Wyspa Brač

Wyspa Brač to kolejna popularna chorwacka wyspa. Znajduje się w środkowej Dalmacji. Jej rozpoznawczym znakiem jest Zlatni Rat – plaża, która jest uznawana za jedną z najpiękniejszych w Chorwacji. Złoty Róg zmienia swój cypel zależnie od kierunku wiatru. Wyspa Brač to także ciekawe miasteczka i wiele urokliwych plaż jak Supetar, Postira, Sutivan i wiele innych. Jedną z atrakcji wyspy jest także Pustynia Blaca, czyli klasztor, który został założony przez mnichów głagolicy, którzy uciekali w 1551 roku przed Turkami. Położony jest pod wysokim kamiennym klifem. Najstarszą osadą na wyspie Brač jest miejscowość Škrip. Jest ona położona na wzniesieniu 251 m n.p.m i oferuje przepiękne widoki na północy i wschodzie. Sama wyspa będzie przede wszystkim odpowiednim wyborem dla osób, które chcą zwiedzać miasteczka z urokliwymi plażami. To właśnie tutaj czeka nas błogie lenistwo i piękne widoki na masyw Biokovo na Riwierze Makarskiej.

INNE WPISY

Facebook