Chorwackie wyspy, które warto zobaczyć

Chorwacja słynie z klimatycznych wysp, pięknych widoków, piaszczystych plaż. Warto wiedzieć, które z nich warto odwiedzić, by cieszyć się udanymi wczasami. Jakie chorwackie wyspy są najpiękniejsze?

Wyspa Pag

Wyspa Pag położona jest w północnej Dalmacji. Nazywana jest również księżycową wyspą. Jej wschodnia część ze względu na mocne uderzenia wiatru oraz duże zasolenie jest zupełnie naga. To właśnie sprawia, że mamy wrażenie, jakbyśmy patrzyli na kamienną pustynię Wyspa Pag jest również znana jako jedna z najbardziej Słonecznych wysp Adriatyku. Jest także istną mekką imprezowiczów. Obok miasteczka Novalija, na sławnej plaży Zrće, odbywają się imprezy wraz z największymi gwiazdami muzyki klubowej. Bez wątpienia warto choć raz uczestniczyć w takim wydarzeniu. Wyspa Pag słynie dodatkowo z kamiennych murków, które rozciągają się na wiele kilometrów. Niegdyś stanowiły naturalne granice między pastwiskami. Są na tyle wysokie, że nie mogą przeskoczyć ich owce, a jednocześnie na tyle mocne, że niestraszne im są wiatry. Wyspę Pag możemy także kojarzyć z solą. Solany-Saline na Pagu są jednymi z najstarszych na wschodnim wybrzeżu Adriatyku. Jeśli chodzi o samą produkcję soli, jest ona tutaj największa w całej Chorwacji.

Jeśli zależy nam przede wszystkim na bajecznych plażach, tu mamy ich pod dostatkiem: Ručica, Beritnica, Bosana, Sveti Duh. Są tutaj plaże żwirowe, kamieniste, a także piaszczyste. Również wielbiciele niewielkich, klimatycznych miasteczek będą usatysfakcjonowani. Samo miasto Pag zachywca przede wszystkim architekturą i klimatem. Jeśli chodzi o miejscowości, które są najczęściej wybierane przez turystów, są to: Mandre, Metajna czy Novalija. Choć brzmi to paradoksalnie, wyspa Pag jest idealna zarówno dla osób, które szukają spokoju i ciszy, jak i klubowiczów, którzy chcą się dobrze bawić.

Wyspy Cres i Lošinj

Wyspy Cres i Lošinj znajdują się w zatoce Kvarner. Kiedyś były one jedną wyspą, jednak najpewniej to Rzymianie podzielili ją, budując w Osor kanał, aby skrócić drogę na południe. Cres jest górzystą wyspą, która może pochwalić się pięknymi widokami oraz niezwykle urokliwymi zakątkami. Turyści cenią ją przede wszystkim ze względu na jej włoski klimat. Przez wiele lat Wenecjanie mieli wpływ właśnie na te tereny. Można to dostrzec w architekturze miasta Cres. Jeśli już będziemy na wyspie, nie można ominąć dwóch miasteczek, które mieszczą się na szczytach skał. Mowa o Beli i Lubenice. W Beli znajduje się centrum edukacyjno-badawcze, gdzie możemy zobaczyć sępy płowe. Z kolei z miasteczka Lubenice mamy widok na kamieniste plaże oraz wybrzeża Istrii. Największą atrakcją wyspy jest jezioro Vransko, które znane jest z wyjątkowej przejrzystości wody.

Lošinj znana jest także jako wyspa witalności. Ma aż 250 kilometrów szlaków pieszych i rowerowych. To właśnie tutaj możemy także zobaczyć delfiny butlonose. Na uwagę zasługują przede wszystkim dwa miasteczka na wyspie – Mali Lošinj i Veli Lošinj. To tu czeka mnóstwo kolorowych kamienic oraz przepiękne otoczenie.

INNE WPISY

Facebook