Sylwester w środku lata, czyli zabawa na dalmackiej Korčuli

Z 30 czerwca na 1 lipca na wyspie Korčula w Chorwacji co roku organizowany jest tzw. sylwester w środku lata. To obchody celebrujące minioną połowę roku i tę drugą, nadchodzącą. To właśnie wtedy miejscowi i turyści łączą się, wspólnie bawiąc się do białego rana. Zobacz, dlaczego ta impreza jest taka wyjątkowa!

Szczęśliwej połowy tego roku!

Po mieście przechodzą marszem miejscowi wyglądający jak kolorowe maskarady, a wieczorem odbywa się wielka impreza na plaży, ulicach i wszędzie, gdzie tylko da się tańczyć. O północy, zgodnie z sylwestrową tradycją, następuje wspólne odliczanie i pokaz fajerwerków – tak w skrócie można opisać zabawę, która już od 18 lat, nieprzerwanie, rok w rok, odbywa się na Korčuli. Zwyczaj organizowania tej imprezy rozpoczął w 2001 roku korčulański klub karnawałowy. Była to pierwsza impreza tego typu w Chorwacji i od tamtego momentu Korčula znalazła się na liście miast z najbardziej szalonymi imprezami. To fakt – znacie jakieś inne miejsce, w którym odbywa się sylwester w połowie roku?

Zabawa wszędzie, gdzie się da

Jeśli wyobrażasz sobie tego sylwestra jako skupisko ludzi nagromadzone w rynku głównego miasta, to musimy wyprowadzić Cię z błędu. Podczas tego sylwestra ludzie bawią się dosłownie wszędzie – nawet na ulicach, które zamieniają się w jeden wielki taneczny parkiet. Na początku świętowania następuje pochód przebranych Korčulan oraz dzieci i osób starszych, którzy przebrani są w barwne kostiumy. Towarzyszy im orkiestra dęta, która dodaje jeszcze większego szumu całemu wydarzeniu. Jest to bardziej uroczysta część imprezy inicjująca cały sylwester. Potem już można robić to, co się chce – tańczyć, skakać, pić, po prostu się bawić! Z pewnością pomoże w tym muzyka na żywo, która grana jest praktycznie na każdym kroku. Jak na sylwestra przystało, o północy odbywa się pokaz fajerwerków, który trwa… do samego rana!

Jak widać, Korčulanie uwielbiają się bawić i doskonale wiedzą, jak robić to dobrze. Taki „półsylwester” to z pewnością niesamowite wydarzenie, które warto mieć w swoich wspomnieniach!

Nasze biuro organizuje wyjazd połączony z rejsem statkiem na Sylwestra na Korculi, zachęcamy do sprawdzenia oferty i spędzenia wyjątkowych wakacji.