Miasta na półwyspie Pelješac, które warto odwiedzić!

Półwysep Pelješac zachwyca turystów z całego świata. My też organizujemy po nim wycieczki fakultatywne. Według Nas 5 najlepszych miast do zobaczenia na półwyspie Pelješac!

1. Orebić

Niegdyś Orebić stanowił jeden z ważniejszych ośrodków żeglugi morskiej. Stąd można tu spotkać wielu marynarzy mieszkających tu na stałe. Ich domy dodają miejscowości Orebić niepowtarzalnego klimatu. Dziś to miejsce słynie także z pięknych, rozległych winnic. To właśnie stąd pochodzi słynne czerwone wino Postup, które można zdegustować a potem kupić w kilku miejscach w mieście. Ponadto w Orebiću znajduje się piaszczysta plaża (konkretnie w zatoce Trstenica). To świetne miejsce do uprawiania sportów wodnych, takich jak windsurfing czy nurkowanie. Turyści jadący z Nami na wczasy zakwaterowani są w domkach na plaży w Orebic – Perna z campu widać miasto i wyspę Korcula, jest na nim też polska szkoła wind i kitesurfingu, plac zabaw dla dzieci i beach bar.

2. Trpanj

Trpanj to miasteczko ulokowane na zielonych wzgórzach na północnym wybrzeżu Półwyspu Pelješac. W jego niedalekiej odległości znajduje się jedna z najpiękniejszych plaż w całej Chorwacji – Divna, która przyciąga turystów i miejscowych krystalicznie czystą, przejrzystą wodą oraz rajskimi plażami o niesamowitych widokach. Trpanj to miasto rybackie, celebrujące dzieło natury jakim jest morze. Patronką portu, rybaków i żeglarzy jest Maria Panna Gwiazda Morza, której rzeźba znajduje się na skale przed portem.

3. Ston

Ston nazywany jest bramą do Półwyspu Pelješac, a to dlatego, że słynie z najdłuższych murów obronnych w Europie – aktualnie zachowało się tu ich ok. 5 km łącznie na całej długości. Można na nie wejść i podziwiać zapierające dech w piersiach widoki. Oprócz tego Ston znany jest z wytwarzania soli – do dziś jej produkcja jest bardzo popularna w tym rejonie. Mało? Jeśli chcesz zasmakować najlepszych ostryg w tych okolicach, znajdziesz je właśnie w Ston.

4. Borak Dingać

Borak Dingać to osada na południowym wybrzeżu Półwyspu Pelješac. Jedną z jej największych atrakcji jest tunel Dingać, który prowadzi do miasteczka. Można nim zjechać – podobno zjazd nim to niesamowite doświadczenie ze względu na stromość drogi i niepowtarzalne widoki. To właśnie w Boraku dojrzewają winogrona, z których powstaje znane wino Dingać zaliczające się do dziesięciu najlepszych win na świecie. Borak Dingać to świetny wybór, jeśli zależy Ci na wypoczynku bez tłumów dzikich turystów.

5. Lovište

Lovište to rybacko-rolnicza osada znajdująca się na północno-zachodnim wybrzeżu Półwyspu Pelješac. Jest znana z pysznych suszonych fig i uprawy innych owoców południowych. Rybacy zajmują się natomiast łowieniem głównie langust i głowonogów. W pobliżu miejscowości Lovište znajdują się liczne zatoki (Pržna, Česminova, Križica, Rasoha, Bezdija) oraz wiele plaż, głównie żwirowych.

INNE WPISY

Facebook