Śladami Marco Polo. Muzeum słynnego podróżnika na Korčuli

Zapewne większość z Was słyszała o Marco Polo – weneckim podróżniku, który wraz z ojcem i stryjem dotarł do Chin, przemierzając jedwabny szlak. Czy aby na pewno urodził się w Wenecji? Niektórzy badacze sądzą, że prawdziwym miejscem urodzenia Marco Polo jest chorwacka Korčula w południowej Dalmacji. Na jego cześć powstało tam nawet muzeum!

Wenecja czy Dalmacja?

Gdzie w końcu urodził się Marco Polo? Przecież Włochy i Chorwacja nie są nawet krajami sąsiadującymi. Skąd wątpliwość pomiędzy akurat tymi dwoma państwami? Wystarczy zgłębić geografię z tamtych lat i wszystko jasne: Korčula w czasach życia podróżnika należała do Wenecji. Niektórzy historycy przypuszczają nawet, że rodzina Polo przybyła do Wenecji w 1033 roku z dalmatyńskiego Szybeniku. Jednak pierwsza wzmianka o rodzinie Polo, w skład której wchodzą kupcy, właściciele ziemi i kopalni soli pojawia się w księgach miejskich Wenecji już w 971r.

W hołdzie podróżnikowi

Korčula zdaje się nie przejmować oficjalnym stwierdzeniom historyków, jakoby Marco Polo pochodził z Wenecji i tym samym w mieście można wybrać się do muzeum poświęconemu jego życiu. W muzeum Marco Polo stoją figury woskowe przedstawiające samego podróżnika i osoby z nim związane. Są tam też liczne przedmioty odnoszące się do wydarzeń z jego życia. W środku można też wysłuchać multimedialnych opowiadań z audioprzewodnika na temat jego wypraw oraz wybrać się do jednego z kilku sklepów po pamiątki tej wizyty. A jeśli dopadnie Cię ochota na deser, możesz ją zaspokoić… lodami Marco Polo!

Nie tylko muzeum

Aby jeszcze bardziej umocnić swoją pozycję jako miejsca urodzenia słynnego podróżnika, na Korčuli można zobaczyć także… dom, w którym podobno się urodził! Obecnie są tylko mury i wieża, z której rozpościera się widok na całe miasto. Jednak w planach jest stworzenie w tym miejscu kolejnego muzeum, sporo większego od tego obecnego. Nowe muzeum ma powstać do 2020 roku, ale już dziś można zapoznać się z planami dotyczącymi jego wyglądu. W okolicy znajduje się też kilka innych miejsc związanych ze słynnym podróżnikiem, np. pizzerię noszącą jego nazwę. A jednak włoski akcent pozostał…