Winnica Matuško – perła półwyspu Pelješac

Pelješac – półwysep leżący w południowej części chorwackiej Dalmacji – słynie z pięknych, różnorodnych plaż, przejrzystej wody oraz… winnic. Jedną z najpopularniejszych tamtejszych winnic jest ta należąca do Państwa Matuško, którzy dostarczają swoje wina najważniejszym osobom w państwie. Zobacz, co jeszcze warto o niej wiedzieć!

Chorwacka gościnność

Winiarnia Matuško znajduje się w miejscowości Potomje, która słynie z tego, że prawie każde gospodarstwo posiada swoje miejsce do przechowywania win. Dlaczego więc ta winiarnia jest taka wyjątkowa? Oprócz wspomnianej dystrybucji win do VIP-ów, właściciele winiarni – Państwo Matuško – sami oprowadzą Cię po winiarni i zaproszą na degustację win. Tak więc zanim będziesz delektować się pysznym smakiem ich wytworów, czeka Cię wycieczka po piwnicach winiarni. Piwnica jest wykonana z cegieł i podzielona na kilka pomieszczeń. Część z nich stanowią magazyny na beczki i butelki, a reszta to pomieszczenia do degustacji podzielone na wstęp dla „zwykłych” ludzi oraz tych niezwykłych – VIP-ów.

Co piją Chorwaci?

Właściwie nie tylko oni, bo wina Matuško są znane także w innych częściach świata. Jednym z najbardziej lubianych trunków, które można znaleźć w winnicy Państwa Matuško, jest Dingač. Nazwa wina pochodzi od nazwy regionu uprawy winorośli, który jest umiejscowiony na południowo-zachodnim krańcu pomiędzy miejscowościami Trsteniku i Podobuče. Wino Dingač niejednokrotnie zostało okrzyknięte najlepszym chorwackim winem. Charakteryzuje się intensywną, czerwoną barwą oraz wyrazistym aromatem. Wytwarzane jest z winogron gatunku Plavac Mali.

Kolejnym popularnym winem jest Prošek. Podobno to najchętniej wybierany trunek przez naszych rodaków. Polacy uwielbiają go za słodki, deserowy, a przy tym intensywny smak, który przywodzi na myśl słoneczne wakacje w Chorwacji. Mówią, że jego sekret tkwi w zastosowaniu do jego wyrobu podsuszonych metodą passito winogron. Z tego względu wina te odznaczają się bardzo wysoką jakością.

Jak dojechać do winnicy Matuško? – Organizujemy dla Was wyjątkową wycieczkę fakultatywna połączoną ze zwiedzaniem winnicy, degustacją win i rakij i raz miejscowych serów.

INNE WPISY

Facebook