Lopud – malownicza wyspa niedaleko Dubrownika

Chorwacja jest często wybieranym kierunkiem turystycznym głównie ze względu na przepiękne plaże, które znajdują się w Dubrowniku. Do najbardziej obleganych należą te, które znajdują się w najbliższej okolicy starego miasta. Jeśli poszukujesz miejsca wolnego od gwaru, warto wziąć pod uwagę wyspę Lopud. Oprócz skalistych i żwirowych plaż posiada ona również piaszczystą plażę.

Wyspa Lopud

Wyspa Lopud wchodzi w skład Archipelagu Elafickiego. Mieści się w odległości ok. 14 kilometrów od Dubrownika. Znajduje się pomiędzy wyspami Koločep a Šipan. Może poszczycić się długością 4,5 kilometra oraz linią brzegową 14,63 kilometrów. Wzdłuż linii brzegowej znajduje się mnóstwo jaskiń i grot. Samą wyspę zamieszkuje ok. 220 osób. Jej najwyższe wzniesienie to Polacica (216 m n.p.m.).

Co ciekawe, jedyną miejscowością na wyspie Lopud jest miasto o tej samej nazwie. Znajduje się ono nad zatoką, która także nosi tę samą nazwę. Na wyspie możemy również liczyć na szlak turystyczny o długości 1,7 kilometra, dzięki któremu możemy dotrzeć do najodleglejszych zakątków.

By dostać się na wyspę Lopud, można skorzystać z promu w porcie Gruž w Dubrowniku. Cena promu osobowego to ok. 23kn. Wyspa jest niewielka, dlatego nie warto zabierać ze sobą samochodu. Lepiej zostawić go na jednym z darmowych parkingów, które znajdują się niedaleko dubrownickiego portu.

Zabytki wyspy Lopud

Choć wyspa jest niewielka, atrakcji z pewnością nie brakuje. Jak wskazują odnalezione ślady, wyspa była zamieszkana już tysiące lat temu. Znaleziono pozostałości starożytnych rzymskich, greckich oraz słowiańskich ruin i budynków. Sama nazwa wyspy Lopud pochodzi od romańskiego słowa „lafodia”. W XV wieku wyspa Lopud była jednym z regionalnych ośrodków Republiki Dubrownickiej, a w tym czasie na wyspie mieszkało ponad 1000 osób. Właściciele wyspy posiadali własną flotę, która składała się z ok. 80 statków i stoczni. Na wyspie w tym czasie mieściło się 19 młynów.

Obecnie do najważniejszych zabytków wyspy można zaliczyć:

  • klasztor Franciszkanów z 1483 roku,
  • kościół św. Trójcy z VI wieku,
  • kościół Gospe od Šunja z XII wieku,
  • ruiny romańskiego kościoła sv. Ilije.

Co ciekawe, w pobliżu wyspy, na głębokości 23 metrów znajduje się wrak statku handlowego, który pochodzi z XVII wieku.

Wspaniała piaszczysta plaża

Jeśli jesteśmy miłośnikami piaszczystych plaż, warto udać się na Šunj na wyspie Lopud. Plaża ta znajduje się po południowej stronie wyspy. Jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych plaż w Dalmacji. Liczy ponad 300 metrów długości oraz ok. 15 metrów szerokości. Z Lopud bez trudu można dotrzeć na nią pieszo – zajmuje to ok. 30 minut. Dostępne są jednak pojazdy elektryczne, np. wózki golfowe. Plaża Šunj jest także idealna dla dzieci oraz osób żeglujących. Posiada bardzo dobrze rozwiniętą infrastrukturę – są prysznice, restauracje, bary. Minusem może być ciemny piasek, który bardzo szybko i mocno się nagrzewa. W ciepłe dni postawmy na trucht, a nie powolny spacer, który może się wiązać z dyskomfortem.

INNE WPISY

Facebook