Iločki podrumi – jedne z najsłynniejszych chorwackich win

Bardzo często Chorwacja staje się celem winiarskich wypraw. Jednym z najcenniejszych, a zarazem najsłynniejszych skarbów Iloku są wytwarzane tam wina. Miasto chorwackie jest najbardziej wysuniętym na wschód. Wina, które są wytwarzane przez Iločki podrumi (pol. piwnice Iloku), znane są na całym świecie. Z każdym kolejnym rokiem zdobywają kolejne nagrody i wyróżnienia. W czym tkwi ich sekret?

Słynne wina i winiarnie Chorwacji

Każdy koneser wina z pewnością doceni fakt, że Iločki podrumi od dawien dawna są dostarczane do brytyjskiej rodziny królewskiej. Co istotne, były serwowane podczas koronacji samej królowej Elżbiety II – serwowano wino premium Ilok Cellars Traminer. Pieściły również podniebienia gości na ślubie księcia Harry’ego z Meghan Markle. Ich cena wynosiła 4 tysiące euro za butelkę.

Sama historia uprawy winorośli w Iloku jest ciekawa. Stosunkowo łagodne zbocza Fruški Gory zapewniają doskonałe warunki do sadzenia winorośli, a co za tym idzie, do uprawy i produkcji wina. Wino na tych terenach produkowało się już od czasów starożytnych, rzymskich czy średniowiecznych. Jak wskazują pierwsze pisemne dowody, okres uprawy winorośli na tym terenie sięgają czasów iliryjskich. Podczas panowania Imperium Rzymskiego, sam cesarz Probus powiedział, że ziemia w Iloku jest doskonała do uprawy winorośli i produkcji wina.

Spory wpływ na rozwój winiarstwa miał Nikola Iločki. Na fundamentach dawnej rzymskiej twierdzy Cuccium zbudował swój zamek. Miało to miejsce w 1450 roku. Pod swoim zamkiem wybudował stumetrową piwnicę z winami. Kolejny krok dla win Iločki podrum nastąpił w XVII wieku. Ilok przejął Livio Odescalchi. Posadził on winnice ze szlachetnymi odmianami. Zaczął produkować wina przy wykorzystaniu nowoczesnej technologii winiarskiej.

Iločki podrumi obecnie

Współcześnie łączna roczna produkcja w Iločki podrumi wynosi około 4 milionów litrów wina. Powstaje ono z 990 hektarów winnic. Przed samym wejściem do twierdzy Ilok znajdują się najstarsze w tej części Europy piwnice z winem. To właśnie te piwnice, które Nikola Iločki wybudował w 1450 roku. W późniejszym czasie zwiększyła się produkcja wina, co zmusiło producentów do wybudowania nowej piwnicy z winami w miejscu starej piwnicy z XV wieku. Wprowadzono nowe technologie produkcji oraz przechowywania wina. Piwnice miały idealną starą temperaturę oraz wilgotność przez cały rok.

Będąc w Chorwacji, koniecznie trzeba zobaczyć piwnicę na własne oczy. Robi ona ogromne wrażenie. na samym początku witają nas wielkie beczki, jednak to dopiero zapowiedź niezwykle ciekawym atrakcji. Widzimy półki z winem, a najstarsze butelki pochodzą z 1947 roku. Niestety, ale ze względu na konflikty, które panowały na tych terenach, nie zachowały się starsze. Podczas ostatniej wojny, która miała miejsce na początku lat 90., pracownikom udało się ukryć najcenniejsze zbiory. Do najbardziej znanych win z tej winnicy należą Rajnski Rizling, Frankovka, Chardonnay, Traminac, Graševina, Principovac.

INNE WPISY

Facebook