Jeziora Plitwickie – jedna z największych atrakcji Chorwacji

Bez wątpienia Park Narodowy Jezior Plitwickich jest jednym z tych miejsc, które zauroczą dosłownie każdego. To malownicze miejsce zostało wpisane w 1979 roku na listę UNESCO. Znajdziemy tam mnóstwo jezior i wodospadów. Z pewnością jest to prawdziwa magia, a Jeziora Plitwickie to miejsce, w którym prym wiedzie natura.

Czym są Jeziora Plitwickie w Chorwacji?

W zależności od indywidualnych preferencji, może udać się w pieszą wycieczkę lub przyjechać nad Jeziora Plitwickie. W pierwszym przypadku najlepiej jest skorzystać z pierwszego parkingu i wyruszyć w górę na piechotę. Z kolei z góry możemy zjechać w dół kolejką. Zarówno park, jak i same jeziora, to jedna z najbardziej znanych atrakcji, dlatego w sezonie możemy spodziewać się tłumów turystów. Warto przyjechać tutaj bardzo wcześnie lub późnym wieczorem, by uniknąć tłoku.

Jeśli wybieramy się nad Jeziora Plitwickie, mniej więcej wiemy, czego się spodziewać. Chyba każdy widział w Internecie zdjęcia przepięknych turkusowych tafli wody, które są otoczone bujną roślinnością i przepięknymi wodospadami. Na żywo ten widok jest jeszcze bardziej urzekający. Z pewnością nikt się nie rozczaruje.

Zwiedzanie Plitwickich Jezior

Trzeba nastawić się na to, że zwiedzanie to spacer po nieco nierównym terenie. Musimy przechodzić przez kolejne drewniane kładki od szlaków po jednej stronie kanionu do deptaka po drugiej. Tak wygląda właśnie poruszanie się po tym parku narodowym w Chorwacji. Na swojej drodze z pewnością napotkamy schodki, wodospady, kaskady, siklawy czy progi ze strużkami wody. Będziemy również mijać fantastyczną roślinność. Nie da się ukryć, że jednak największe wrażenie robią punkty widokowe, z których możemy podziwiać całą okolicę.

Samych jezior jest tutaj szesnaście. Są to zbiorniki wodne, które są oddzielone od siebie wapiennymi zaporami. Są one naturalne. Sam park ma różnicę wzniesień wysokości ok. 100 metrów i rozciąga się na odcinku 8 kilometrów. Zapierająca dech paleta barw od zieleni aż po granat to ogromny atut tego miejsca w Chorwacji. Barwy zmieniają się wraz z porą dnia i pogodą, dlatego Jeziora Plitwickie można odwiedzić kilkakrotnie.

Bogactwo fauny i flory

Dodatkową zaletą Jezior Plitwickich jest także fauna i flora. Podczas spaceru słyszymy śpiew ptaków, a w wodzie znajduje się mnóstwo ryb. Należy się także nastawić na to, że z pewnością napotkamy zaskrońce pływające po tafli wody. W pobliskich lasach mieszkają wilki, lisy, niedźwiedzie oraz rysie. Jeśli się zmęczymy, możemy usiąść na ławce i obserwować przepiękną okolicę. Warto zabrać ze sobą aparat, by wykonać pamiątkowe zdjęcia.

Przejście całego parku bez wątpienia jest wyprawą na kilka godzin. Warto zaplanować sobie cały jeden dzień na zwiedzanie tej atrakcji Chorwacji. Dodatkowy atut to sporo pokonanych kilometrów dla zdrowia. Trzeba również zaopatrzyć się w buty trekkingowe lub sportowe. Z pewnością odradzane są klapki czy sandały. Park nie będzie również odpowiedni na spacer z wózkiem. Trasa jest jednak dość wymagająca.

INNE WPISY

Facebook