Czy do Chorwacji potrzebny jest paszport?

Jeśli planujemy wyjazd do Chorwacji i chcemy przyjemnie, a jednocześnie spokojnie spędzić urlop, musimy pamiętać o niezbędnych dokumentach, a także o polisach ubezpieczeniowych na czas podróży. Jakie dokumenty trzeba zabrać do Chorwacji, aby uniknąć wszelkich problemów?

Czy do Chorwacji potrzebny jest paszport samolotem

Jeśli planujemy podróż do Chorwacji samolotem, musimy mieć przy sobie jedynie ważny dokument potwierdzający tożsamość i obywatelstwo. Dokumentem tym może być paszport, ale może to być także dowód osobisty, który przeważnie każdy z nas nosi przy sobie na co dzień.

Warto jednak pamiętać, że niektóre chorwackie instytucje, jak placówki zdrowia, urzędy czy banki mogą wymagać paszportów – choć nie muszą. Warto o tym pamiętać szczególnie wtedy, gdy planujemy dłuższy pobyt lub na miejscu mamy jakieś sprawy do załatwienia.

Czy do Chorwacji potrzebny jest paszport dla psa

Właściciele psów lub kotów muszą zaopatrzyć swoich pupili w paszporty zwierzęce oraz świadectwa szczepień. Jeśli chcemy zabrać psa do Chorwacji, wymagany jest również mikrochip lub tatuaż identyfikacyjny.

Czy do Chorwacji potrzebny jest paszport czy dowód

Jeśli planujemy wyjazd do Chorwacji, wystarczy nam dowód osobisty. Paszporty nie są wymagane od 2013 roku, czyli od momentu, gdy Chorwacja stała się członkiem Unii Europejskiej. Koniecznie trzeba sprawdzić ważność dokumentu tożsamości przed wyjazdem.

Czy do Chorwacji potrzebny jest paszport dla dziecka

By dziecko mogło przekroczyć chorwacką granicę, potrzebny jest jeden z dokumentów – paszport lub własny dowód. Dokumenty te muszą być ważne, jeśli mają zostać uznane.

Czy na Chorwacje potrzebny jest paszport dla dziecka

Ważne, że jeśli nie jesteśmy prawnym opiekunem dziecka, konieczne jest posiadanie pełnomocnictwa do sprawowania nad nim opieki, z adresem oraz numerem telefonu prawowitego opiekuna. Muszą być napisane w języku angielskim bądź chorwackim.

Czy jadąc do Chorwacji potrzebny jest paszport

Paszportu będziemy jedynie potrzebować wtedy, gdy planujemy przejazd przez inne państwa tranzytowe. Należy do nich m.in. Serbia. W innym przypadku paszport nie będzie wymagany. Wystarczy jedynie dowód osobisty. W Chorwacji można przebywać bez wizy – o ile planujemy pobyt nie dłuższy niż trzy miesiące.

Czy lecąc do Chorwacji potrzebny jest paszport

Jeśli planujemy lot samolotem do Chorwacji, także nie potrzebujemy paszportu. Prawo chorwackie zezwala na wjazd na terytorium Republiki Chorwackiej na podstawie paszportu bądź innego dokumentu tożsamości, np. dowodu osobistego. To spore ułatwienie dla turystów, którzy nie muszą już posiadać ważnego paszportu. Wystarczy dokument tożsamości, który zwykle mamy przy sobie.

Czy na wyjazd do Chorwacji potrzebny jest paszport

Wybierając się na Chorwację samochodem, należy pamiętać, że oprócz ważnego dokumentu tożsamości, musimy posiadać także polskie prawo jazdy, które jest honorowane w Chorwacji. Pamiętajmy dodatkowo o dowodzie rejestracyjnym pojazdu i ważnym dokumencie OC.

Czy z polski do Chorwacji potrzebny jest paszport

Nie musimy posiadać paszportu, natomiast ważne jest to, by zabrać Zieloną Kartę, jeśli planujemy wyjazd do Medjugorie (Bośnia i Hercegowina) czy Czarnogóry. Ten certyfikat świadczy o tym, iż właściciel pojazdu jest objęty ubezpieczeniem OC. Kartę można zakupić przed wyjazdem w Polsce bądź na bośniackiej granicy. Drugie rozwiązanie wiąże się jednak z wyższym kosztem.
Czy do Chorwacji potrzebne są paszporty

Od 1 lipca 2013 roku, od kiedy Chorwacja jest członkiem Unii Europejskiej, nie musimy posiadać paszportu, aby dostać się do tego kraju. Każda osoba, która zamierza przekroczyć granicę Chorwacji, może tego dokonać na podstawie ważnego dowodu osobistego. Odprawa członków UE odbywa się bardzo sprawnie. Nie ma już także kontroli celnych. Obywatele polscy mogą przebywać na terenie Chorwacji bez wizy do 90 dni w przeciągu pół roku. Koniecznie przed podróżą sprawdzamy dokumenty tożsamości. Ich termin ważności nie może być krótszy niż 90 dni, czyli dozwolony okres pobytu.

INNE WPISY

Facebook