Jak dojechać do Chorwacji?

Chorwacja jest bardzo popularnym kierunkiem turystycznym. Możemy udać się tam samolotem, pociągiem, samochodem w zależności od indywidualnych preferencji. Warto jednak wcześniej zaplanować podróż, aby uniknąć przykrych niespodzianek po drodze. Jak dojechać do Chorwacji? Podpowiadamy!

Jak dojechać do Chorwacji pociągiem

Warto wiedzieć, że nie istnieją bezpośrednie pociągi z Polski do Chorwacji. Najlepszym wyborem będzie udanie się w podróż z przesiadką w Budapeszcie lub Wiedniu. Jeśli planujemy podróż do Rijeki i innych miast Istrii, najlepiej będzie pojechać do Lublany, czyli stolicy Słowenii. Właśnie stamtąd kursują bezpośrednie pociągi do Rijeki.

Najtańszą opcją będzie podróż do Chorwacji przez Budapeszt. Dojedziemy wtedy do Zagrzebia. Trzeba jednak pamiętać, że może zaistnieć potrzeba wykupienia noclegu w Budapeszcie. Droższą opcją będzie podróż do Chorwacji przez Wiedeń. Dzięki aktualnym rozkładom jazdy można wszelkie informacje sprawdzać na bieżąco.

Jak dojechać do Chorwacji mapa

Chcąc udać się w podróż do Chorwacji, warto skorzystać z map dostępnych na smartfony. Dzięki nim zobaczymy aktualne natężenie ruchu, ewentualne płatne odcinki czy utrudnienia na drogach. Korzystanie z tradycyjnej mapy będzie nieco bardziej kłopotliwe. Alternatywą jest samochodowy GPS, dzięki któremu zaplanujemy trasę.

Jak dojechać do Chorwacji omijając autostradę w Słowenii

Chcąc ominąć autostradę w Słowenii, możemy sporo zaoszczędzić. Nie ma konieczności wykupywania drogiej winiety. Ważne, że poboczne drogi, którymi omijamy płatną autostradę, są w dobrym stanie, dlatego jedzie się nimi sprawnie. Nie ma tam także korków. Do wyboru mamy dwie opcje:

w Austrii zjeżdzamy na Mureck, dojeżdżamy do Tuj, a następnie drogą nr 2 kierujemy się na Ormoż, następnie drogą nr 208, później nr 3 do Varaźdin. Stamtąd drogami nr 2 i nr 528 na E65, by ominąć Zagrzeb. Potem wjeżdżamy na autostradę E65, zamiast za Zagrzebiem wjeżdżać na autostradę E65, możemy pojechać w dół na Velika Gorica drogą nr 31, następnie nr 36 do Karlovac, a później drogą nr 1 na sam dół Chorwacji w kierunku na Zadar.

Jak dojechać do Chorwacji 2019

Do Chorwacji możemy dojechać na wiele różnorodnych sposobów. Popularnym środkiem transportu jest własny samochód. Trasa nie jest skomplikowana, do wyboru mamy autostradę lub drogi poboczne, jeśli chcemy zaoszczędzić. Mamy także komfort podróżowania własnym pojazdem i w razie potrzeby możemy robić przystanki. Trzeba pamiętać o posiłku na drogę, warto zadbać lodówkę z wymiennymi wkładami, napoje czy kosmetyki przydatne w podróży.

Jak dojechać do Chorwacji bez opłat

Jeśli chcemy dojechać do Chorwacji bez opłat, konieczne jest ominięcie autostrady w Słowenii i skorzystanie z dróg pobocznych. Rozwiązanie to pozwala sporo zaoszczędzić.

Jak dojechać do Chorwacji z Warszawy

Z Warszawy do Chorwacji dojedziemy w ok. 16 godzin. Najbardziej optymalna trasa liczy 1450 kilometrów i biegnie przez Czechy, Austrię i Słowenię. Wyruszamy z Warszawy drogą wylotową na Janki. Najlepiej jest skorzystać z nawigacji, aby nie zabłądzić.

Jak dojechać do Chorwacji przez Węgry

Do Chorwacji bardzo wygodnie jedzie się przez Węgry. Po przekroczeniu austriackiej granicy, droga zmienia się w autostradę A5. Jeśli ominiemy Wiedeń, kierujemy się na Graz autostradą A2, a następnie autostradą A9 jedziemy do Słowenii.

Jak dojechać do Chorwacji autobusem

Podróż autobusem do Chorwacji może być wygodna. Istnieje wiele bezpośrednich autokarów do Chorwacji, dlatego warto sprawdzić pełną ofertę przez Internet i wybrać tę najkorzystniejszą dla siebie.

Jak dojechać do Chorwacji bez winiet

Nie ma konieczności kupowania winiety po stronie polskiej, jednak trzeba uważać na późniejszych odcinkach trasy, by nie dostać kary za brak winiety. Można zdecydować się na winietkę roczną, miesięczną, 10-dniową. Możliwy jest ich zakup już po stronie czeskiej.

Jak dojechać do Chorwacji bez paszportu

Od 2013 roku, czyli od momentu, gdy Chorwacja stała się członkiem UE, nie jest wymagany paszport, aby wkroczyć na jej teren. Wystarczy ważny dokument tożsamości, np. dowód osobisty.

INNE WPISY

Facebook