Winiety Chorwacja – gdzie kupić?

Wiele osób wybiera się do Chorwacji samochodem. Jest to rozsądny wybór, gdyż trasa nie jest długa i zbyt skomplikowana. Warto jednak przed podróżą sprawdzić ceny winiet oraz dowiedzieć się, gdzie kupić winiety w Polsce i za granicą. Trasa obejmuje takie państwa, jak Austria, Słowacja czy Czechy. To właśnie tam musimy nabyć winiety.

Chorwacja samochodem – wybór trasy

Jeśli wybieramy się do Chorwacji samochodem, mamy do wyboru dwie trasy. Pierwsza jest wybierana częściej przez mieszkańców Polski zachodniej – przejeżdżamy autostradami przez Czechy i Austrię, następnie przez Słowenię do Chorwacji. Niektórzy zamiast Słowenii wybierają Włochy, a następnie jedynie krótkim odcinkiem jadą przez Słowenię do Istrii. Druga opcja to podróż przez Słowację i Węgry. Ten wariant jest wybierany przez mieszkańców Polski wschodniej.

Autostrady w Czechach – opłaty

Musimy kupić winiety w Czechach. To nie tylko zapewnienie sobie bezpieczeństwa, ale także uniknięcie kary w przypadku kontroli. Warto zachować paragon fiskalny za zakup winiety. Na winiecie wpisujemy numer rejestracyjny pojazdu, a następnie naklejamy ją na przedniej szybie. Zachowujemy odcinek kontrolny. W Czechach najtańsza jest winieta 10-dniowa w cenie 310 koron, czyli ok. 50 zł.

Austria – winiety ceny

Podobnie, jak w Czechach, musimy zapłacić w Austrii za przejazd autostradami oraz drogami ekspresowymi. Konieczne jest wykupienie winiety, którą naklejamy na przednią szybę. Najtańsze winiety w Austrii to te 10-dniowe. Kosztują ok. 10 euro.

Opłaty za autostrady w Słowenii – winietki cena

W Słowenii naklejamy winietę po lewej wewnętrznej stronie przedniej szyby pojazdu. Dzięki temu jest możliwe odczytanie winietki z zewnątrz. Najtańsza będzie winieta 7-dniowa, która kosztuje 15 euro. Możemy także wykupić winietkę miesięczną za 30 euro.

Winiety na Słowacji

Od 1 stycznia 2016 obowiązują na Słowacji winiety w formie elektronicznej. To nowość dla kierowców, którzy nie wyjeżdżają często za granicę. Elektroniczną winietę możemy kupić na stacji benzynowej. Wystarczy podać numer rejestracyjny pojazdu, a następnie specjalny system kamer, który jest zamontowany na autostradach i drogach ekspresowych, będzie weryfikował nasze uprawnienia. Jeśli chodzi o ceny winiet na Słowacji, najtańsza jest 10-dniowa winieta, która kosztuje 10 euro, z kolei winieta 30-dniowa to koszt 14 euro.

Opłaty na Węgrzech

Na Węgrzech także obowiązują winiety elektroniczne. Można je kupić na stacjach benzynowych lub online. Właściciele samochodów osobowych do 3,5 ton muszą zapłacić 2975 forintów węgierskich, czyli około 40 złotych za 7-dniową winietę.

Winiety gdzie kupić

W zależności od kraju, winiety można kupić w jednym z wielu oficjalnych punktów sprzedaży. Najwygodniej jest jednak kupić winietę na stacji benzynowej, która znajduje się w okolicach płatnych dróg. Na stacjach benzynowych ceny winiet powinny być takie, jak te podane w artykule. Mogą się nieznacznie różnić. Jeśli kupujemy winietę, nie potrzebujemy dowodu rejestracyjnego. Niezalecane jest kupowanie winiet od pośredników, którzy pobierają dużo wyższe opłaty, twierdząc, że czeka się w ogromnych kolejkach. Warto kupować winiety wyłącznie w przeznaczonych do tego miejscach lub online, o ile obowiązują elektroniczne winiety, jak w przypadku Słowacji czy Węgier.

O czym trzeba pamiętać, jadąc do Chorwacji samochodem?

Jeśli przejeżdżamy przez Słowację, musimy pamiętać, że policja bardzo często zatrzymuje polskich kierowców. Z kolei na Słowenii dość niechętnie podchodzi się do kierowców, którzy przejeżdżają przez kraj wyłącznie po to, aby dostać się na chorwackie wybrzeże. Tak wynika z opinii na forach internetowych. Na oficjalnym portalu Słowenii można znaleźć zachętę do tego, aby Polacy w drodze do Chorwacji zrobili sobie kilkudniowy postój w Lublanie, czyli stolicy Słowenii. Ważne, by pamiętać, że autostrady austriackie są naszpikowane kamerami czy systemami odcinkowych pomiarów prędkości oraz fotoradarami. To dlatego warto zwracać uwagę na ograniczenia prędkości.

INNE WPISY

Facebook