Jak wybrać snowboard? O sprzęcie słów kilka

Ostatnio pisaliśmy o wyborze najlepszych nart, dlatego dzisiaj podpowiemy Wam jak wybrać snowboard i resztę sprzętu. Na co zwrócić szczególną uwagę? Sprawdźcie!

Określ swój stopień zaawansowania, styl i budżet

Tak jak przy wyborze większości sprzętu sportowego przed zakupem należy swój stopień zaawansowania. Inny sprzęt kupią osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę ze snowboardem, a inny takie, które doskonalą swoje umiejętności czy jeżdżą profesjonalnie. Podział można uprościć do trzech poziomów – początkujący, średnio zaawansowany (spokojnie zjeżdżasz, próbujesz pierwszych skoków i trików) i zaawansowany (radzisz sobie świetnie we wszystkich warunkach, wykonujesz skoki i różnorodne sztuczki). Drugim kryterium jest styl jazdy – dobrze dobrana deska powinna być do niego dopasowana. Początkującym polecamy deski AllMountain przeznaczone do różnych stylów. Osoby, które jeżdżą już jakiś czas wiedzą czy ciekawi je wykonywanie skomplikowanych sztuczek i akrobacji (freestyle), bardzo szybka jazda na stoku (alpine) czy wolność na stoku jak i poza nim (freeride). Trzecim ważnym czynnikiem jest cena. Nie ma sensu przeglądać wszystkich desek, jeśli mamy określony budżet. Warto od razu określić jaka kwota możemy maksymalnie wydać na sprzęt.

Jak wybrać snowboard? Dobra deska to podstawa

Deska snowboardowa powinna być przede wszystkim dobrana do naszego wzrostu i wagi. Krótkie deski dobrze nadają się do freestyle’u. Długie deski są przeznaczone do szybkiej jazdy, lepiej sprawdzają się w jeździe wytyczonymi trasami, w głębokim puchu. Deski średniej długości wybierają zazwyczaj osoby preferujące freeride. Istotna jest także szerokość deski, im większy rozmiar buta tym szersza deska. Szerokie modele są zazwyczaj przeznaczone dla mężczyzn i osób z kilkoma nadprogramowymi kilogramami. Wąskie modele są świetne dla kobiet oraz osób o wątłej posturze. Przy zakupie deski warto kierować się opisami producenta, a w razie problemów poprosić w sklepie o pomoc w wybraniu odpowiedniego modelu. W opisie deski uwzględnione są także parametry sidecut (kształt bocznych powierzchni) oraz flex (giętkość deski, podawana w skali od 1 do 10). Jeśli szukasz deski do freestylu wybieraj modele o miękkim flexie. Średni flex jest odpowiedni w deskach do jazdy All Mountain. Do szybkiej jazdy oraz do freeride’u polecamy sztywniejsze deski. Warto także zaznaczyć, że wartość flex jest zależna od wagi – im więcej ważymy tym większy flex. Istotny jest także rodzaj ślizgu, który odpowiada za prędkość deski. Wyróżniamy ślizg tłoczony, spiekany i elektra. Ślizg tłoczony jest najwolniejszy, ale najprostszy w naprawie i nie wymagający częstego smarowania. Ślizg spiekany jest szybszy i wymaga dbałości w smarowaniu. Najszybszy będzie snowboard ze ślizgiem electra, wymaga on częstego smarowania.

Kształt i konstrukcja

Decydując się na snowboard należy zwrócić uwagę na kształt i konstrukcję deski. Jeśli chodzi o kształt wyróżniamy twin tip, directional i wide. Deski twin tip mają przód i tył tej samej długości, są symetryczne. Środek ciężkości jest rozłożony centralnie. Deski directional, czyli kierunkowe, są niesymetryczne, a środek ciężkości jest przesunięty w tył. Używa się ich do freeride’u. Z kolei deski wide są specjalne poszerzane, przeznaczone dla osób z dużym rozmiarem buta (od rozmiaru 46). Kolejnym ważnym parametrem jest konstrukcja snowboardu, wyróżnia się zazwyczaj sześć typów. Pierwszym z nich jest camber. Deski o takiej konstrukcji są klasyczne i bardzo często wybierane przez miłośników snowboardu. Deski camber mają lekko zakrzywione krawędzie, co pozwala na stabilność nawet przy dużych prędkościach i dobre trzymanie krawędzi. Kolejnym typem są deski classic rocker (banan) z podgiętym do góry nosem i ogonem. Takie deski dają większą swobodę jazdy i lepszą zwrotność. Deski v-rocker są podgięte tak samo jak classic rocker, ale mają inny promień ugięcie. Największy punkt ugięcia przypada na odcinek pomiędzy wiązaniami. Powder rocker mają z kolei mocno podgięty profil, a hybrid rocker jest połączeniem różnych parametrów w dowolnym zestawieniu. Deski flat (płaskie) łączą w sobie zalety cambera i rockera, są bardzo uniwersalne i z chęcią wybierane przez osoby jeżdżące na snowboardzie.

Sprzęt snowboardowy – co trzeba mieć oprócz deski?

Ostatnio omówiliśmy dla Was najważniejsze aspekty przy wyborze deski snowboardowej. Dzisiaj chcemy skupić się na reszcie sprzętu, dzięki któremu jazda na snowboardzie jest możliwa. Sprawdźcie jaki sprzęt snowboardowy musicie koniecznie mieć.

Odpowiednie buty

W snowboardzie dobrze dobrana deska jest podstawą, ale nie jedynym elementem wymaganego sprzętu. Jeśli wybrałeś/aś już deskę czas zastanawiać się nad resztą ekwipunku. Zacznijmy od butów. Najważniejsze jest oczywiście ich dopasowanie do rozmiaru naszej stopy. Chodzi tu nie tylko o wygodę, ale przede wszystkim o bezpieczeństwo. Buty snowboardowe mierz zawsze po nałożenie specjalnych skarpet używanych do jazdy na desce. Palce w butach powinny sięgać możliwie najbliżej czubka, ale tak, aby nie wywoływać dyskomfortu. Jeśli chodzi o szerokość buta, lepiej postawić na buty mniejsze niż większe. Z czasem buty, a właściwie ich wkłada się nieco „rozejdzie”. W czasie mierzenia butów, po zawiązaniu, zwróć uwagę na swoje pięty – powinny być one zblokowane. Przy nacisku na języki butów pięty nie powinny odrywać się od podeszwy. Producenci cały czas konkurują jeśli chodzi o materiał i grubość skarpet jak i samych butów (wkładki), na rynku dostępne są coraz cieńsze modele. Ważnym parametrem jest także sztywność butów. Im sztywniejsze buty tym mniejsze ryzyko kontuzji. Buty snowboardowe powinny uginać się lekko do przodu i na boki, ale nigdy do tyłu.

Sprzęt snowboardowy: wiązania

Do połączenia butów z deską potrzebne nam są wiązania. Obecnie większość wiązań ma przeznaczenie uniwersalne. Jeśli jesteśmy już zaawansowanymi snowboardzistami możemy postawić na wiązania specjalnie dedykowane do preferowanego przez nas stylu jazdy. Wiązania różnią się od siebie specyfikacją konstrukcji, kształtem i sztywnością. Najważniejszym aspektem przy wyborze wiązań jest dopasowanie, które bezpośrednio wpływa na kontrolę jazdy i może uchronić nas przed częścią urazów. Wyróżnia się cztery typy wiązań – strap-in, step-in, hybrydowe i platformowe. Najstarsze, a zarazem najpopularniejsze są wiązania strap-in. Solidne mocowanie jest jednak (szczególnie początkowo) kłopotliwe w zapinaniu. Step-in jest z kolei system zatrzaskowym i wymaga specjalnego obuwia. Ten typ wiązań często używają osoby zaczynające swoją przygodę ze snowboardem. Wiązania step-in umożliwiają automatyczne wypinanie i wpinanie się deski. To wygodne rozwiązanie, ale nie gwarantuje ono dobrego czucia deski. Wiązania hybrydowe łączą w sobie zalety obu opisanych powyżej rozwiązań w różnych kombinacjach. Wiązania platformowe są z kolei powiązane z butami i stosowane w deskach alpine. Zapewnia to idealne dopasowanie do sztywnych butów. Mocowania tego typu gwarantują dobrą kontrolę nad deską, ale są bardzo drogie i dosyć skomplikowane w zakładaniu.

Oprócz butów i wiązań do jazdy na snowboardzie warto dobierać także gogle i odpowiednią odzież sportową. Przy wyborze gogli należy zwrócić uwagę na szybkę – najważniejsze aby szkła chroniły nas przed promieniowaniem UV i nie zniekształcały obrazu. Warto, aby gogle miały powłoki odbijające mocne światło oraz posiadały system wentylacji.

Jaki wyjazd na narty wybrać? Wyjazdy indywidualne i zorganizowane

Jeśli masz już postanowione, że wyjeżdżasz na narty czas zdecydować się jaki wyjazd Ciebie interesuje – indywidualny czy zorganizowany? Dzisiaj opisujemy plusy i minusy obu rozwiązań. Sprawdźcie i zdecydujcie się na konkretny wyjazd.

Wyjazd indywidualny

Początkowo wiele osób postanawia samemu zorganizować wyjazd na narty. Do planowania jest naprawę wiele – dojazd, noclegi, wyżywienie, stoki (dojazd, skipassy, wypożyczenie sprzętu), dodatkowe atrakcje, ubezpieczenie oraz potrzebne w trakcie wyjazdu dokumenty i formalności. Trzeba dopilnować bardzo wielu spraw, w trakcie codziennych obowiązków może brakować nam na to czasu. Jakie mogą być konsekwencje? Niesprawdzone miejsce hotelowe może nas rozczarować swoim poziomem. Może okazać się, że stok wcale nie jest tak blisko jak myśleliśmy i potrzebujemy własnego transportu, aby do niego dojechać. Lista możliwych niepowodzeń może być naprawdę długa. Jeśli mamy jednak dużo czasu i jesteśmy skrupulatni z pewnością da się zaplanować wyjazd tak, aby nie było żadnych niemiłych niespodzianek. Największym plusem wyjazdów indywidualnych jest to, że mamy całkowitą swobodę. Sami planujemy swój wyjazd i plan dnia, więc może on być całkowicie niestandardowy i dokładnie dopasowany do naszych potrzeb. Możemy też na niektórych rzeczach oszczędzić – nie wybierać opcji z wyżywieniem i gotować samemu czy załatwić swój własny i niezależny transport na przykład pojechać prywatnym samochodem. Z drugiej strony, wyjazd zorganizowany może przynieść sporo korzyści, także finansowych. Organizatorzy wycieczek mają zniżki czy oferują dodatkowe atrakcje.

Wyjazd zorganizowany na narty

Wybierając wyjazd zorganizowany nie musimy się o nic martwić – to zdecydowanie największy plus. Wybieramy wycieczkę, podpisujemy umowę, a potem wybieramy się w podróż. Formalności, noclegi, skipassy – wszystko załatwia za nas organizator. Wyjazdy zorganizowane są korzystne także dlatego, że organizatorzy oferują wycieczki w atrakcyjnych cenach i z wieloma dodatkowymi atrakcjami. Zazwyczaj dbają także o odpowiednie ubezpieczenie. Podczas całego wyjazdu, w razie jakichkolwiek wątpliwości czy kłopotów jest z nami osoba, która może nam pomóc. Minusem takich wyjazdów na narty jest konieczność dostosowania się do konkretnego planu i mała możliwość odstępstw od założonego harmonogramu.

Jaki wyjazd na narty wybrać?

Ostateczna decyzja zależy od Ciebie lub od Ciebie i osób, z którymi wybierasz się na wyjazd. Podsumowując – wyjazd indywidualny daje Ci wiele swobody, ale także przysparza dużo formalności i z pewnością jego organizacja zajmie Ci sporo czasu. Z kolei wyjazd zorganizowany zapewnia Ci spokój, ale nie daje możliwości zmiany założonego harmonogramu. Trudno określić jaki rodzaj wyjazdu jest tańszy – zależy to od bardzo wielu czynników. Jedno jest pewne – wyjazd na narty jest doskonałym pomysłem na spędzenie wolnego czasu. Świeże powietrze i aktywność fizyczna z pewnością sprawią, że odpoczniesz, ale także zapewnisz sobie dawkę doskonałej zabawy na stoku.

INNE WPISY

Facebook